09.09 2022 - CENTRUM KULTURY - MIEJSKI OŚRODEK KULTURY W GŁOGOWIE

38. GŁOGOWSKIE SPOTKANIA JAZZOWE
09 września 2022
Godzina 19:00
CK MOK w Głogowie
Dragonflies Project
Mike and Leni Stern & Łukasz Pawlik Band

BILETY w cenie:
75 zł - Parter
60 zł - Balkon


DRAGONFLIES PROJECT

Dragonflies Project to najnowszy zespół naszego najlepszego wibrafonisty elektrycznego Bernarda Maseli. Tym razem zaprasza on do współpracy basistę elektryczną Klaudię Wachtarczyk oraz perkusistkę Justynę Mikrut. Klaudia i Justyna wciąż są studentkami Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach, lecz dały się już poznać jako znakomite instrumentalistki o dużym doświadczeniu, wynikającym z ich ogromnej aktywności scenicznej w ramach różnorodnych stylistycznie projektów muzycznych. Muzyka tria to połączenie bluesa-funky-jazzu oraz rocka, czyli oscyluje wokół intensywnych rytmów tanecznych i przepełniona jest równie intensywnymi zwrotami melodycznymi. Bernard próbuje przełożyć na język wibrafonu charakterystyczny kolor i „groove” tych gatunków i warto przy tym zaznaczyć, że jest to pierwsze tego typu połączeniu wibrafonu z muzyką funky w historii muzycznej naszego kraju

SKŁAD:
Bernard Maseli
Klaudia Wachtarczyk
Justyna Mikrut

 
MIKE STERN AND LENI STERN & ŁUKASZ PAWLIK BAND
To kolejna odsłona współpracy między Łukaszem Pawlikiem a amerykańską legendą jazzowej gitary Mike’iem Sternem, zapoczątkowanej gościnnym udziałem Sterna w nagraniach płyty „Lonely Journey” Pawlika, wydanej w 2016 roku. W ramach Głogowskich Spotkań Jazzowych mamy szansę usłyszeć skład poszerzony o gitarzystkę Leni Stern.
Współpraca między muzykami wkrótce po ukazaniu się albumu nabrała nowej dynamiki i z czysto studyjnej interakcji przeniosła się na scenę. Wzbogacenie zespołu o osobowość i charyzmę Mike Sterna okazało się strzałem w dziesiątkę, porywając w 2017 roku polską publiczność licznie zgromadzoną na koncertach składu. Kolejny rozdział współpracy muzyków to udział Sterna w nagraniach kolejnej autorskiej płyty Łukasza Pawlika zatytułowanej „Long-Distance Connections”, do której nagrań zaprosił także kilku innych gigantów światowej sceny jazzowej, takich jak Randy Brecker, Dave Weckl, Tom Kennedy i Gary Novak.
Mike Stern – jeden z najbardziej cenionych gitarzystów swojej generacji. W ciągu trwającej od ponad czterech dekad kariery zapisał w swoim dorobku współpracę z zespołem Blood, Sweat & Tears, Milesem Davisem, Jaco Pastoriusem, Brecker Brothers, Johnem Hendersonem. Wydał 16 autorskich płyt (sposóród których 6 otrzymało nominację do nagrody Grammy).


SKŁAD:

Mike Stern - gitara
Leni Stern - gitara
Łukasz Pawlik - instr. klawiszowe
Dawid Główczewski - saksofon altowy
Damian Kostka - gitara basowa
Paweł Dobrowolski - perkusja

 

10.09 2022 CENTRUM KULTURY - MIEJSKI OŚRODEK KULTURY

38. GŁOGOWSKIE SPOTKANIA JAZZOWE

10 września 2022

Godzina 19:00

CK MOK w Głogowie

ZK Collaboration

Jack Moore & Gary Moore Tribute Band feat. Daryl Strodes

BILETY w cenie:

75 zł parter

60 zł balkon

 

ZK COLLABORATION
Slow Food Instead of Fast Food! - Każde źdźbło rozmarynu, liść laurowy czy szczypta kardamonu jest wyjątkowo przemyślana, by stworzyć finalne i zarazem wyjątkowe, unikalne dzieło. W naszym wypadku dziełem nie jest potrawa, lecz muzyka, w której każda nuta jest przemyślana i dobrana w najlepszy możliwy sposób. Pracujemy wolno, tak samo, jak przyrządzenie sloowfood’a wymaga czasu. Pracujemy nad utworami dniami, niekiedy tygodniami, by być pewnym każdej formy, techniki czy efektu jaki zastosujemy w naszym dziele muzycznym. Daje nam to ogromną wiarę w naszą muzykę. Dzięki temu szczerze oddajemy słuchaczom naszą artystyczną duszę, a także to, jak postrzegamy świat. Warto posmakować ZK Collaboration!

ZK Collaboration to grupa przyjaciół. Niektórzy z nich siedzieli razem w ławkach szkolnych, razem uczyli się, podróżowali, tworzyli muzykę, od zawsze czerpiąc z młodzieńczej energii i niezwykłej interakcji, którą wypracowali przez lata. Współliderami i założycielami zespołu są Adam Zagórski i Maciej Kądziela. To oni postawili przed sobą wyzwanie, aby zakończyć ten muzyczny „fast food” i przygotowali niezwykle dopracowany album, nad którym pracowali niemal dwa lata.

Artyści albumem „Slow Food” debiutują w serii Polish Jazz, dołączając tym samym do legendarnej serii pod numerem 86. Adam Zagórski i Maciej Kądziela, współliderzy zespołu ZK Collaboration, otwierają właśnie nowy, barwny rozdział w historii prestiżowej serii Polish Jazz. Nie należy on do mainstreamowych, a mnogość inspiracji i wpływów przyswojonych i przetworzonych przez każdego z muzyków w sposób organiczny jest zaskakująca.

Co jakiś czas na scenie jazzowej pojawia się zespół i wywraca ją do góry nogami. Wyłamuje się z ram definiujących Jazz i sprawia, że mówisz .... wow! To jest siła zespołu ZK Collaboration. Album zespołu - „Slow Food” jest jak wyrafinowane i starannie przygotowane danie, w którym Funk, Fusion, Punk, Rock’n’Roll połączone improwizacją tworzą niezwykłą całość.

SKŁAD:
Maciej Kądziela
Mizer Mizarecki
Mateusz Gawęda
Roman Chraniuk
Adam Zagórski

JACK MOORE & GARY MOORE TRIBUTE BAND feat. DARYL STRODES

Jack Moore, syn legendarnego gitarzysty Gary'ego Moore'a jest częścią nowego muzycznego projektu Gary Moore Tribute band. Towarzyszą mu polscy muzycy. Jack jest młodym, wybitnie utalentowanym gitarzystą i kompozytorem, któremu miłość do muzyki zaszczepił ojciec, za sprawą wielu wspólnych koncertów. Podczas jednego z takich wydarzeń młody muzyk poznał Otisa Taylora, z którym występował w Wielkiej Brytanii. Warto zaznaczyć również, że Jack dzielił scenę z Thin Lizzy, zespół, w którym ojciec rozpoczynał karierę. Jack Moore współpracuje z Cassie Taylor, jednocześnie pracując nad własnymi projektami.
W naszym kraju ma okazję grać z charyzmatycznymi muzykami, którzy aktywnie budują swoją pozycję w świecie dźwięków i szlifują talent współpracując z takimi muzykami jak Chuck Frazier, Krissy Matthews, Renata Przemyk, Tilt, Homo Twist i wielu innych. Eklektyczne podejście do pracy nad aranżacjami, wszechstronność i umiejętności tworzą z nich zachwycający skład, porywający publiczność, w którym wisienką na torcie jest gość specjalny Daryl Strodes.
Daryl poruszający się w obszarach jazz/funk/R&B i bluesa, zaznaczył swoja pozycję na scenie głębokim brzmieniem i łączeniem tradycji z nowoczesnością. Co zostało zauważone między innymi podczas Wodecki Twist Festiwal. Od dwóch dekad gra na różnych kontynentach, a jest także rezydentem legendarnej Lighthouse Cafe.

SKŁAD:
Jack Moore
Daryl Strodes
Szymon Pejski
Bogdan Topolski
Łukasz Gorczyca
Tomek Dominik

 

SCENA WENTYLATORNIA CENTRUM KULTURY MOK

09.09 2022, GODZINA 21:30 ENERJAZZER feat. VAUHGN ROBERTS (NZ)

Enerjazzer to grupa Jazzu Tradycyjnego z Gliwic założona w roku 2007 przez puzonistę Adama Solskiego.

Od ponad dekady działa na jazzowej scenie, wykonując radosny jazz w stylach Ragtime, Blues, Dixieland, Now Orlean's, Chicago oraz Swing. Członkowie to profesjonalni muzycy z wieloletnim doświadczeniem na rynku jazzu i muzyki rozrywkowej, zarówno w Polsce, jak w krajach europejskich, azjatyckich oraz w USA.

Ma w swym dorobku płytę pt.: „Polacy nie gęsi…”, która w całości oparta jest na muzyce polskiej, opracowanej w starych jazzowych stylach.

Zespół występował i podbił serca publiczności między innymi na takich festiwalach jak: Międzynarodowy Festiwal "Jazz w Ruinach" (Gliwice 2007), Międzynarodowy Festiwal "Ulicznicy" (Gliwice 2007, 2008, 2010, 2013), "Baszta Jazz Festiwal" (Czchów 2008, 2015, 2017), "Old Jazz Meeting – Złota Tarka" (Iława 2008, 2011, 2015), "Jazz Jaro" (Brno, Czechy 2009), "Wschowskie Boogie-Woogie z Centryfugi" (Wschowa 2009), "Petrovac Jazz Festival" (Petrovac, Czarnogóra 2009), "Salon Tradicniho Jazu" (Praga, Czechy 2010), "Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego" (Rybnik 2009, 2010), „Jazz Zdrój Festiwal” (Konstancin 2014, 2016, 2018), „Jazzowy Rynek” (Tarnów 2015), „Hot Jazz Spring” (Częstochowa 2016), Festiwal Jazzu Tradycyjnego (Myślenice 2017), „Polish Happy Jazz Fest” (Gliwice 2017, 2018, 2019, 2020, 2021), Cafe Jazz Festiwal (Radom 2018), United Europe Jazz Festival (Hradec Kralove, Czechy 2018), Old Jazz Days (Wrocław 2019), Tarragona International Dixieland Festival (Katalonia 2019), XI Poznań Old Jazz Festival (2019), Dzień Otwartych Zabytków (Budziszyn, Niemcy 2021).

Skład zespołu:

Vauhgn Roberts (trąbka)

Adam Solski (puzon, lider)
Kazimierz "Prezes" Szkutnik (klarnet, saksofony)
Adam Abrahamczyk (gościnnie, trąbka)
Kajetan Drozd (śpiew, banjo)
Jędrzej Łaciak (bas akustyczny)
Grzegorz Gutowski (perkusja)


10.09 2022, GODZINA 21:30 VW PROJECT

Grupa powstała we Wrocławiu w 2018r. z inicjatywy Valentiny Vatutiny (Kołomyja - Ukraina) i Andrzeja Waśniewskiego (Jelenia Góra), początkowo jako trio z George Dyer'em (Santa Rosa, California - U.S.A). Po krótkim okresie prób zaczęli występować w klubach w mieście i poza nim. Zagrali też na festiwalu Malerzów Blues. Ośmieleni zainteresowaniem publiczności zaprosili kolejnych muzyków: Marcina Sperę (Kłodzko) i Bartłomieja Liberę (Stronie Śląskie) i w tym składzie kontynuowali koncertowanie. Wystąpili na festiwalach bluesowych w Radzyniu (Las Woda i Blues), w Ścinawie (Blues nad Odrą) i Lusowie (B-Lusowo). W 2020r. nagrali materiał na płytę pt. "Feel You Want Some More", która została wydana w czercwu br. przez wydawnictwo "Repliq Media" i zawiera 4 utwory autorskie oraz nieśmiertelne "Everyday I Have The Blues". Utwór "Cheating Time" został wykorzystany w filmie dokumentalnym "Poza własne granice" (2021). Muzycy nie ograniczają się stylistycznie i balansują na pogranicza bluesa, muzyki funky i soul, zahaczając nawet o jazzujące klimaty.
"VW PROJECT" w międzynarodowym składzie łączy w swojej twórczości znajomość i szacunek do bluesowych korzeni oraz nowoczesne techniki wykonania muzyki, które znajdują pozytywny odzew u przedstawicieli każdego pokolenia.

 

Wydarzenia towarzyszące

14.09 2022 GODZINA 19:00 FILMOŻARCIE NA JAZZOWO - JAZZ OUTSIDER

W ramach 38 Głogowskich Spotkań Jazzowych zapraszamy przed kinowy ekran. Pokaz filmu połączony z dyskusją - czyli wracamy z nowym, filmowym sezonem.

JAZZ OUTSIDER
reż. Janusz Majewski
gatunek: dokumentalny
czas trwania: 55 min.

14 września 2022 r.
godzina: 19:00

Bilety 15zł/os

Wielkie nazwiska na ekranie, Michał Urbaniak Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Namysłowski. Dokumentalne kinow reżyserii Janusza Majewskiego, który w jazzie jest zakochany.
Opis:
"W moim przekonaniu gdzieś we wszechświecie istnieje taki wielki klub jazzowy, w tym klubie komponują nadal Gershwin, Cole Porter. Są tam również nasi koledzy, z którymi nagrywałem w dawnych, dawnych czasach…" – mówi jeden z bohaterów dokumentu, a Janusz Majewski materializuje tę wizję. Jego film to niezwykle urokliwa, nostalgiczna opowieść, która przenosi nas do wspomnianego klubu z początków drugiej połowy XX wieku. Spotkamy w nim Krzysztofa Komedę, Michała Urbaniaka, Wojciecha Karolaka czy Zbigniewa Namysłowskiego. Wypijemy drinka z Milesem Davisem i dowiemy się, który polski muzyk był popularny wśród niemieckich wojskowych, a na końcu zaśpiewa dla nas już całkiem współczesna i rozkochana w jazzie Sonia Bohosiewicz.

38.GSJ – JAN BEBEL IN MEMORIAM

09 września 2022, Godzina 20:00 wernisaż/ wstęp wolny

W państwa ręce oddajemy wystawę, która jest zbiorem dokonań Jana Bebela. Artysty fotografika, który przez wiele lat swego życia dokumentował wydarzenia muzyczne, w tym przede wszystkim jazz.

Przypomnijmy że Jan pochodzi z Głogowa i prowadził tu galerię autorska w Zamku Książąt Głogowskich. Pierwsze zdjęcia wykonał podczas koncertu Milesa Davisa. Fotografia o tematyce muzycznej przyniosła mu największe uznanie i nagrody, a dokumentację gromadził między innymi na takich wydarzeniach jak Jazz Jamboree, Warsaw Summer Jazz Days i Głogowskie Spotkania Jazzowe.

Wystawą, tym zbiorem jego prac, oddajemy mu cześć i należny szacunek za wielki wkład pracy i budowanie fotograficznej kroniki, która ożywa muzyką zamkniętą w każdym kadrze Jana.

38.GSJ – TWARZE POLSKIEGO JAZZU – JAZZ PRESS - Wystawa

JazzPress jako miesięcznik poświęcony muzyce jazzowej ukazuje się od ponad dekady. Jego treść a zwłaszcza felietony, recenzje, wywiady i opinie dotyczące polskiego środowiska jazzowego to stałe elementy jego wydawniczego formatu. Od lat jego okładki, które zdobią fotografie Kuby Majerczyka, to niemal pełna galeria polskich jazzmanów. To autentyczny pokoleniowy przekrój najważniejszych postaci, liderów, kompozytorów, eksperymentatorów i kreatorów, które składają się na barwną foto-historię polskiego jazzu.

09 września 2022, Godzina 20:00 wernisaż/ wstęp wolny


Notice: Only variables should be assigned by reference in /home/www/jazzwglogowie.pl/35gsj/modules/mod_ciasteczka/mod_ciasteczka.php on line 18

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.